MS24266R18B14PN
Mfr.Part #
MS24266R18B14PN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Shell Size - Insert :
18-14
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Crimp
Published :
2002
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R18B14PN
Conesys MS24266R18B14PN
MS24266R18B14PN Overview
MS24266R18B14PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B14PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B14PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER