MS24266R18B14P7-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R18B14P7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 14POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
14
Number of Positions :
14 (Power)
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Anodized
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
7
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Black
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16 Power
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Published :
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Material :
Aluminum
MS24266R18B14P7-LC Overview
MS24266R18B14P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B14P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B14P7-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT