MS24266R18B14P7
Mfr.Part #
MS24266R18B14P7
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Ports :
1
Gender :
Receptacle
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
50.0μin 1.27μm
Number of Terminations :
14
Military, MIL-DTL-26500
Published :
Bulk
Plating :
Aluminium, Anodized
Orientation :
7
Mount :
Cable, Free Hanging
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
14 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R18B14P7
MS24266R18B14P7 Overview
MS24266R18B14P7 Features
14 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B14P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B14P7 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER