MS24266R18B11SN
Mfr.Part #
MS24266R18B11SN
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Aluminum
Number of Pins :
11
Datasheets
MS24266R18B11SN
MS24266R18B11SN Overview
Packaging is Plug, Female Sockets.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 11 pins.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R18B11SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B11SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B11SN Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER