MS24266R18B11S9
Mfr.Part #
MS24266R18B11S9
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Orientation :
9
Number of Pins :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R18B11S9
MS24266R18B11S9 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 11 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
MS24266R18B11S9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B11S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B11S9 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER