MS24266R18B11S6
Mfr.Part #
MS24266R18B11S6
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
6
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
11
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R18B11S6
MS24266R18B11S6 Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 11 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24266R18B11S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B11S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B11S6 Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER