MS24266R16T24SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R16T24SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
24 (Power)
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
E
Termination :
Crimp
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
24
Shell Finish :
Anodized
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Ratings :
Environment Sealed
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Feature :
Coupling Nut
Gender :
Receptacle
Datasheets
MS24266R16T24SN
MS24266R16T24SN Overview
MS24266R16T24SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16T24SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16T24SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER