MS24266R16T24P8
Mfr.Part #
MS24266R16T24P8
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
24 (Power)
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
E
Mount :
Free Hanging
12 Weeks
Termination :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
8
Number of Contacts :
24
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
MS24266R16T24P8
MS24266R16T24P8 Overview
MS24266R16T24P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16T24P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16T24P8 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER