MS24266R16T10SN
Mfr.Part #
MS24266R16T10SN
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
E
Ratings :
Number of Contacts :
10
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
10 (Power)
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
MIL-DTL-26500
Termination :
Environment Sealed
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Aluminium
Datasheets
MS24266R16T10SN
MS24266R16T10SN Overview
MS24266R16T10SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16T10SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16T10SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER