MS24266R16T10S6-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R16T10S6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 10POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
E
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Contacts :
10
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
16 Power
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Orientation :
6
Published :
2002
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
10 (Power)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
16-10
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Anodized
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
MS24266R16T10S6-LC Overview
MS24266R16T10S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16T10S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16T10S6-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT