MS24266R16T10P7
Mfr.Part #
MS24266R16T10P7
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Unshielded
Published :
Contact Material :
Copper
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
10 (Power)
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
7
Number of Contacts :
10
Shell Finish :
Anodized
Body Material :
Aluminium
E
Ratings :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
MS24266R16T10P7
MS24266R16T10P7 Overview
MS24266R16T10P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16T10P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16T10P7 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER