MS24266R16B24SY
Mfr.Part #
MS24266R16B24SY
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
24
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Military, MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Orientation :
Y
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Anodized
Datasheets
MS24266R16B24SY
MS24266R16B24SY Overview
MS24266R16B24SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B24SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B24SY Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER