MS24266R16B24S8 W/BS
Mfr.Part #
MS24266R16B24S8 W/BS
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
MS24266R16B24S8 W/BS Overview
MS24266R16B24S8 W/BS Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B24S8 W/BS Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B24S8 W/BS Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER