MS24266R16B24S8-LC
Mfr.Part #
MS24266R16B24S8-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 24POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Anodized
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Bulk
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Pbfree Code :
No
Published :
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20 Power
Epoxy, Glass Filled
Number of Contacts :
24
Orientation :
8
Aluminum
Contact Type :
1 (Unlimited)
MS24266R16B24S8-LC Overview
MS24266R16B24S8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B24S8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B24S8-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT