MS24266R16B24S8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R16B24S8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
8
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Contact Material :
Copper
Number of Terminations :
24
Ratings :
Environment Sealed
Published :
Number of Positions :
24 (Power)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size, MIL :
E
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mount :
Cable, Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Ports :
1
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Datasheets
MS24266R16B24S8
MS24266R16B24S8 Overview
MS24266R16B24S8 Features
24 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B24S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B24S8 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER