MS24266R16B24S6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R16B24S6L
Manufacturer
RMS
Description
MS24266R16B24S6L
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Fastening Type :
Bayonet Lock
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
24 (Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20 Power
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Number of Pins :
24
Shell Size, MIL :
E
Orientation :
6
Shell Size - Insert :
16-24
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R16B24S6L
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R16B24S6L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:For Female Sockets, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Pins:24, Operating Temperature:-55°C~200°C, MS24266R16B24S6L pinout, MS24266R16B24S6L datasheet PDF, MS24266R16B24S6L amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R16B24S6L ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24266R16B24S6-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.It has 24 pins.
MS24266R16B24S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B24S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B24S6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP