MS24266R16B10SN-LC
Mfr.Part #
MS24266R16B10SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 10POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
E
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
10
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Non-RoHS Compliant
MS24266R16B10SN-LC Overview
MS24266R16B10SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B10SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B10SN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT