MS24266R16B10SN
Mfr.Part #
MS24266R16B10SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Anodized
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MS24266R16B10SN
Conesys MS24266R16B10SN
MS24266R16B10SN Overview
MS24266R16B10SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B10SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B10SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER