MS24266R16B10S6-LC
Mfr.Part #
MS24266R16B10S6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 10POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Finish :
Anodized
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Orientation :
6
Feature :
Coupling Nut
Contact Size :
16 Power
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
10
E
MS24266R16B10S6-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.It has 10 pins.
MS24266R16B10S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B10S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B10S6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT