MS24266R16B10PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R16B10PN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Anodized
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
10 (Power)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Material :
Aluminum
Plating :
Aluminium, Anodized
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Terminations :
10
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Cable, Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ratings :
Environment Sealed
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Ports :
1
Shell Size, MIL :
E
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS24266R16B10PN
Conesys MS24266R16B10PN
MS24266R16B10PN Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 16 pins.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Cable, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R16B10PN Features
10 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B10PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B10PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER