MS24266R16B10PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R16B10PN
Manufacturer
RMS
Description
MS24266R16B10PN
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Terminations :
10
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum
Number of Ports :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Plating :
Aluminium, Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
10 (Power)
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
16-10
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Mount :
Cable, Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
E
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Anodized
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
MS24266R16B10PN
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R16B10PN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:10, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:16, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), MS24266R16B10PN pinout, MS24266R16B10PN datasheet PDF, MS24266R16B10PN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R16B10PN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24266R16B10PN Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 16 pins.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Cable, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R16B10PN Features
10 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B10PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B10PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP