MS24266R16B10P9-LC
Mfr.Part #
MS24266R16B10P9-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 10POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Number of Contacts :
10
Orientation :
9
Environment Sealed
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
E
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power
Number of Positions :
10 (Power)
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
MS24266R16B10P9-LC Overview
MS24266R16B10P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B10P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B10P9-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT