MS24266R16B10P9
Mfr.Part #
MS24266R16B10P9
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
9
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Ratings :
Number of Positions :
10 (Power)
Number of Contacts :
10
Environment Sealed
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
No SVHC
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
E
MIL-DTL-26500
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
MS24266R16B10P9
MS24266R16B10P9 Overview
MS24266R16B10P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B10P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B10P9 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER