MS24266R16B10P8
Mfr.Part #
MS24266R16B10P8
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Number of Positions :
10 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Terminations :
10
Orientation :
8
Contact Material :
Copper
Anodized
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Number of Ports :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Aluminium, Anodized
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
CABLE
Military, MIL-DTL-26500
Termination :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
E
Fastening Type :
Bayonet Lock
Aluminium
Datasheets
MS24266R16B10P8
MS24266R16B10P8 Overview
MS24266R16B10P8 Features
10 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R16B10P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R16B10P8 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER