MS24266R14T15SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14T15SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
D
Contact Type :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Anodized
Feature :
Coupling Nut
Published :
2002
Shell Size - Insert :
14-15
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
20 Power
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
15 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
15
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
MS24266R14T15SN-LC Overview
MS24266R14T15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14T15SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14T15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT