MS24266R14T15SN
Mfr.Part #
MS24266R14T15SN
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Plating :
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
12 Weeks
Number of Contacts :
15
D
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Coupling Nut
Housing Color :
Black
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20 Power
Connector Type :
Plug Housing
Military, MIL-DTL-26500
Published :
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24266R14T15SN
MS24266R14T15SN-LC Overview
MS24266R14T15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14T15SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14T15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER