MS24266R14T15S7-LC
Mfr.Part #
MS24266R14T15S7-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Anodized
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
15
Orientation :
7
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Bulk
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
No
Coupling Nut
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
20 Power
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
MS24266R14T15S7-LC Overview
MS24266R14T15S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14T15S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14T15S7-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT