MS24266R14T15S7
Mfr.Part #
MS24266R14T15S7
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
15
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Military, MIL-DTL-26500
Ratings :
Environment Sealed
Published :
Orientation :
7
Threaded
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Termination :
Crimp
Datasheets
MS24266R14T15S7
MS24266R14T15S7 Overview
MS24266R14T15S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14T15S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14T15S7 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER