MS24266R14T15P9-LC
Mfr.Part #
MS24266R14T15P9-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
9
Shell Finish :
Anodized
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
20
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20 Power
Ingress Protection :
Environment Sealed
MS24266R14T15P9-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.Devices with 20 pins are available.
MS24266R14T15P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14T15P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14T15P9-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT