MS24266R14T15P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14T15P7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Sealed
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
15 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
7
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Shell Finish :
Anodized
Datasheets
MS24266R14T15P7
MS24266R14T15P7 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24266R14T15P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14T15P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14T15P7 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER