MS24266R14T12S7
Mfr.Part #
MS24266R14T12S7
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
12 (Power)
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Free Hanging
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
Copper
Number of Contacts :
12
Termination :
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
7
Datasheets
MS24266R14T12S7
MS24266R14T12S7 Overview
MS24266R14T12S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14T12S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14T12S7 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER