MS24266R14T12P8
Mfr.Part #
MS24266R14T12P8
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Orientation :
8
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Number of Positions :
12 (Power)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Termination :
Military, MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Number of Contacts :
12
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Datasheets
MS24266R14T12P8
MS24266R14T12P8 Overview
MS24266R14T12P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14T12P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14T12P8 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER