MS24266R14B15SY
Mfr.Part #
MS24266R14B15SY
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
2002
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Anodized
Body Material :
Aluminium
Orientation :
Y
REACH SVHC :
No SVHC
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Contact Material :
Copper
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
15 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
1 (Unlimited)
Termination :
Shell Size - Insert :
14-15
Datasheets
MS24266R14B15SY
MS24266R14B15SY Overview
MS24266R14B15SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15SY Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER