MS24266R14B15SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B15SNL
Manufacturer
RMS
Description
MS24266R14B15SNL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Contact Size :
20 Power
Shell Size - Insert :
14-15
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
15
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
15 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R14B15SNL
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R14B15SNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:For Female Sockets, Number of Pins:15, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C~200°C, MS24266R14B15SNL pinout, MS24266R14B15SNL datasheet PDF, MS24266R14B15SNL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R14B15SNL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24266R14B15SN-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut remains constant during operation.It is equipped with 15 pins.
MS24266R14B15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP