MS24266R14B15SN-LC
Mfr.Part #
MS24266R14B15SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
20 Power
Connector Type :
Plug Housing
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Anodized
HTS Code :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
15
Ingress Protection :
Environment Sealed
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Black
Number of Positions :
15 (Power)
Shell Size - Insert :
14-15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MS24266R14B15SN-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut remains constant during operation.It is equipped with 15 pins.
MS24266R14B15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT