MS24266R14B15SN
Mfr.Part #
MS24266R14B15SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 15POS CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Plating :
Aluminium, Anodized
Factory Lead Time :
15 Weeks
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
14-15
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Non-RoHS Compliant
Number of Ports :
Epoxy, Glass Filled
Mount :
Cable, Free Hanging
15 (Power)
Number of Pins :
15
Datasheets
MS24266R14B15SN
Conesys MS24266R14B15SN
MS24266R14B15SN Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.A total of 15 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Coupling Nut feature.Part Cable, Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R14B15SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER