MS24266R14B15S8-LC
Mfr.Part #
MS24266R14B15S8-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug Housing
Military, MIL-DTL-26500
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Black
Option :
GENERAL PURPOSE
Bayonet Lock
Number of Contacts :
15
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20 Power
Anodized
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Published :
2002
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
8
Feature :
Coupling Nut
Pbfree Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
D
MS24266R14B15S8-LC Overview
MS24266R14B15S8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15S8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15S8-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT