MS24266R14B15S8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B15S8
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 15POS CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Positions :
15 (Power)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Mount :
Cable, Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Ports :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Anodized
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
14-15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Published :
2002
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Number of Terminations :
15
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
15
Datasheets
MS24266R14B15S8
Conesys MS24266R14B15S8
MS24266R14B15S8 Overview
MS24266R14B15S8 Features
15 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15S8 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER