MS24266R14B15S8
Mfr.Part #
MS24266R14B15S8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
Copper
Orientation :
8
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
15 (Power)
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
14-15
Published :
2002
Shell Material :
Aluminum
Number of Ports :
1
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Plating :
Aluminium, Anodized
DIN Conformance :
No
Ratings :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bulk
Filter Feature :
Mixed Contacts :
D
Mount :
Cable, Free Hanging
Empty Shell :
Datasheets
MS24266R14B15S8
MS24266R14B15S8 Overview
MS24266R14B15S8 Features
15 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15S8 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER