MS24266R14B15PY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B15PY
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
15 (Power)
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
14-15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Orientation :
Y
Ratings :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Sealed
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Shell Finish :
Anodized
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Pins :
20
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24266R14B15PY
MS24266R14B15PY Overview
MS24266R14B15PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15PY Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER