MS24266R14B15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B15PN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Plating :
Aluminium, Anodized
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Number of Ports :
1
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size, MIL :
D
Ratings :
Environment Sealed
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Gender :
Male
Number of Positions :
15 (Power)
Datasheets
MS24266R14B15PN
MS24266R14B15PN Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 15 pins.Its Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Cable, Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R14B15PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER