MS24266R14B15PN
Mfr.Part #
MS24266R14B15PN
Manufacturer
RMS
Description
MS24266R14B15PN
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
14-15
Connector Type :
Plug, Male Pins
12 Weeks
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Pins :
15
Aluminum
Plating :
Aluminium, Anodized
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Ports :
1
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
MS24266R14B15PN
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R14B15PN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:15, Operating Temperature:-55°C~200°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), MS24266R14B15PN pinout, MS24266R14B15PN datasheet PDF, MS24266R14B15PN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R14B15PN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24266R14B15PN Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 15 pins.Its Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Cable, Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R14B15PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP