MS24266R14B15P9-LC
Mfr.Part #
MS24266R14B15P9-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
D
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Anodized
Housing Color :
Black
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
9
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
14-15
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
20 Power
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MS24266R14B15P9-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut can be maintained as long as Coupling Nut is unchanged.There are 20 pins on the device.
MS24266R14B15P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15P9-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT