MS24266R14B15P9
Mfr.Part #
MS24266R14B15P9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
12 Weeks
Ratings :
Anodized
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
14-15
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Epoxy, Glass Filled
Mount :
Free Hanging
Termination :
Orientation :
9
Connector Type :
Plug, Male Pins
Bayonet Lock
Datasheets
MS24266R14B15P9
MS24266R14B15P9 Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 20 pins are available.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R14B15P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15P9 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER