MS24266R14B15P8-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B15P8-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Feature :
Coupling Nut
Contact Size :
20 Power
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
15 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
20
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Anodized
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-26500
MS24266R14B15P8-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut.A 20 pin is provided on the device.
MS24266R14B15P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15P8-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT