MS24266R14B15P7-LC
Mfr.Part #
MS24266R14B15P7-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Black
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20 Power
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
7
Note :
Contacts Not Included
1 (Unlimited)
Contact Type :
Shell Size - Insert :
MS24266R14B15P7-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut.A 20 pin is provided on the device.
MS24266R14B15P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15P7-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT