MS24266R14B15P7
Mfr.Part #
MS24266R14B15P7
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
15 (Power)
Termination :
Crimp
Number of Ports :
1
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Anodized
Number of Terminations :
15
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Aluminium, Anodized
Mount :
Cable, Free Hanging
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Bayonet Lock
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Orientation :
7
Datasheets
MS24266R14B15P7
MS24266R14B15P7 Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 20 pins.Its Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Cable, Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R14B15P7 Features
15 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15P7 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER