MS24266R14B15P6-LC
Mfr.Part #
MS24266R14B15P6-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
20 Power
Housing Color :
Black
MS24266R14B15P6-LC Overview
MS24266R14B15P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15P6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT