MS24266R14B15P6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B15P6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
6
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Gender :
Male
Mount :
Cable, Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Ports :
1
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Number of Positions :
15 (Power)
Number of Pins :
20
Plating :
Aluminium, Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Number of Terminations :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
14-15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MS24266R14B15P6
MS24266R14B15P6 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Cable, Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24266R14B15P6 Features
15 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15P6 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER