MS24266R14B15P6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B15P6
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
55
In Stock :
55
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Number of Ports :
1
Ratings :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Cable, Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Terminations :
15
Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Pins :
20
Orientation :
6
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plating :
Aluminium, Anodized
Number of Positions :
15 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Size - Insert :
14-15
Datasheets
MS24266R14B15P6
Conesys MS24266R14B15P6
MS24266R14B15P6 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Cable, Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24266R14B15P6 Features
15 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B15P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B15P6 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER